The cart is empty

Jak vybrat programátora webu

Tvorba webu není jen o stažení instalačního balíčku wordpressu a nahrání nějaké zdarma grafické šablony. Proces výroby webu je mnohem komplexnější. Pojďme si říci na co si dát pozor při vývoji webu nebo obecně jakékoliv aplikace.

Ze všeho nejdříve si musíme uvědomit, že tvorbu webu definují standardy od Googlu, sociálních sítí a další velké portály. Web svépomocí nikdy nebude obsahovat pokročilejší technologie, které Google vyžaduje, jednoduše proto, že o nich tvůrce vůbec nemusí vědět. Musí si také hned na začátku položit otázku. Co když tvůrce umře, kdo ho nahradí? Co když firma zbankrotuje, jak dostanu své data?

 

Nyní si pojďme zhodnotit jednotlivé možnosti vývoje webu:

1) Web svépomocí

Pokud programování tvůrce alespoň trochu rozumí, minimálně na úrovní HTML, je možné vytvořit trochu graficky zajímavější weby na CMS Joomla, Wordpress nebo Prestashop. Pokud programování tvůrce vůbec nerozumí a spoléhá jen na online editory redakčních systému, tak sice vytvoří web, ale web nebude příliš atraktivní. V obou případech weby velmi často neobsahují dnes už základní SEO technologie, nejsou optimalizované pro rychlost, mají problémy s responzivitou a problém s bezpečností je na úplně jinou kapitolu.

Tyto weby v MyDreams nejčastěji přebíráme od klientů do naší správy. Obvykle musíme web odvirovat, zabezpečit a předělat ho do nějaké standardní formy. Klienti se na nás následně mohou obrátit na doprogramování funkcí a doladění grafických prvků.

 

2) Web od studenta

Student je levný, rychlý, a weby opravdu nevypadají špatně. Obvykle mají základní SEO prvky a grafika webu může ladit. Weby jsou na Joomle, Wordpressu nebo napsané v Nette. Student obvykle web vytváří brigádně. Web vytvoří, předá a jde dál. Servis moc neřeší, telefony nebere. Po skončení studia se obvykle k této činnosti už nevrací a vy tak máte obrovský problém, kde sehnat někoho na správu webu. Tyto weby bývají také často zavirované, protože znalosti studenta ještě nejsou tak hluboké. Je to však ideální volba pro miniweby, statické a mrtvé weby.

Tyto weby v MyDreams také přebíráme od klientů do naší správy. Obvykle musíme web odvirovat, zabezpečit a jen lehce dodělat SEO prvky.

 

3) Týpek z Indie, Vietnamu nebo Ukrajiny

Zní to strašně, ale pokud se Vám podaří sehnat spolehlivého člověka, tak Vám může vytvořit opravdu velmi perfektní web, v excelentním čase, za zlomek ceny, kterou si účtuje zbytek světa. Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že na našich serverech běží několik Prestashopů, bankovních aplikací, komplexních aplikací různého druhu, různých technologií a jejich kvalita zpracování je poměrně vysoká. A opět z vlastní zkušenosti můžeme říci, že tito lidé obvykle provádějí i následný servis. Je to vždy do pár dnů, ale je. Největší mínus je jazyková bariéra a časový posun, ale přesto cena vítězí.

Tyto weby a aplikace v MyDreams přebíráme od klientů do naší správy jen výjimečné, protože se jedná o komplexnější systémy různých technologií. Správu obvykle také dokážeme poskytnout.

 

4) Střední společnosti

Od roku 2004, kdy společnost MyDreams vznikla, jsme se setkali se obrovským množstvím společností, které poskytují tvorbu webů a aplikací. Od společností s excelentní tvorbou a perfektním servisem, po doslova šílené firmy.

 

Nejčastější problémy u těchto společností:

 • Nechají si zaplatit doslova vše
 • Podvodné smlouvy o dílo
 • Tvorba dlouho trvá
 • Reakční doba na servis dlouho trvá
 • Člověk, který web vytvořil už ve společnosti nepracuje a nemá web kdo upravit.
 • Nezvedají Vám telefony
 • Pracovní doba 8/5
 • Cena může být velmi nepřiměřená kvalitě zpracování tvorby
 • Vývoj aplikace je extrémně specifický pro serverové prostředí. Následná migrace na jiný server je takřka nemožná
 • Web je tvořen na Bleeding edge technologii. Bleeding edge je označení pro druh technologií natolik nových a riskantních, že se spolu s jejich přijetím těm, kteří je budou chtít implementovat, může pojit riziko nespolehlivosti, vysokých výdajů a ztrát.  No hlavně, že je to cool :-(

 

Nejčastější výhody u těchto společností:

 • Podrobná analýza
 • Správu webu můžete mít v ceně ročního udržovacího poplatku a nemusí to být velká částka.
 • Pokud to firma myslí vážně, tvorba ani servis netrvají týdny
 • Společnost má více lidí než jednoho "studenta" a tak může správu případně někdo převzít v rámci firmy.
 • Zvedají Vám telefony a mohou mít provoz 24/7
 • Cena může být nižší než vysoká kvalita zpracování tvorby
 • Web může být postaven univerzálně, modulově a tak není problém s jeho dalším vývojem nebo migrací
 • Používají se ověřené technologie i na starší serverové prostředí, protože nejdůležitější se Bezpečnost, Spolehlivost, Rychlost a Stabilita webu.

U těchto společností rozhodně není rozhodovacím kritériem cena. Společnosti bohužel nemáte jak ověřit, a tak je nejlepší možnost doporučení.

Tyto weby a aplikace v MyDreams přebíráme od klientů do naší správy poměrně často. U těchto webů společnosti obvykle pracují velmi zvláštně, dlouho a nakonec nedojde k dokončení webu. Často to končí soudním sporem o vrácení zálohy na tvorbu. Velmi často v těchto případech píšeme posudky pro soud.

Abychom nebyli úplně negativní, můžeme ze zkušenosti říci, že více než polovina firem odvádí opravdu dobrou tvorbu a servis poskytují do týdne. Weby od těchto dobrých společností není nutné nikdy přijímat do správy a tvůrci komunikují napřímo s naší technickou podporou. Klientovi tak poskytují kompletní služby.

 

5) Velké společnosti

Jak slyšíte velká společnost pro tvorbu webu, tak první myšlenka, kterou budete mít, že i cena bude veliká. Ano je to tak. Velké společnosti obvykle nevytváří weby na Wordpressu, ale píší je od nuly přesně dle odsouhlasené technické specifikace a wireframů. Tvorba je velmi na míru a proto tvorba trvá delší dobu a obvykle se na ni podílí celý tým programátorů. Tvorba je drahá, protože vývoj je specifický a musíte zaplatit hodně lidí. Tyto společnosti u nás mají obvykle dedikovaný server nebo komplexnější řešení. Co jeden jejich klient, to jeden virtuální server.

Pro srovnání: Prestashop, který potřebuje 16xCPU, 32 GB RAM pro svůj chod, může odpovídat Eshopu na míru od velké společnosti s 2x CPU a 4GB RAM.

Tyto weby a aplikace v MyDreams nikdy přebíráme. Za celou existenci naší firmy jsme nenarazili ani na jednu nespolehlivou velkou společnost. Každá firma odváděla excelentní tvorbu a servis klientům dle úrovně placené správy. Občas ve zprávách zaslechnete o problémech velkých firem na státních zakázkách, ale to jsou jen málo časté výjimky a pozadí zakázky není obvykle známé.

 

Závěrem:

Není jednoduché zvolit správného tvůrce webu. Musíte volit mezi kvalitou a cenou. Musíte si o tvůrci zjistit všechny informace a reference. A hlavně musíte velmi do detailu zjistit jaký budete mít servis a kolik servis bude stát. Důležitým bodem je také najít tvůrce, kterého má kdo zastoupit, aby jste nečekali na úpravy měsíce nebo nepřišli o web.

Ať se daří