Košík je prázdný

Soubor .htaccess je jedním z klíčových konfiguračních souborů používaných webovými servery Apache. V kontextu WordPressu hraje .htaccess důležitou roli v řízení, jak server zpracovává různé požadavky. Může ovlivnit funkce jako přesměrování, trvalé odkazy (permalinks), zabezpečení a výkon webu. Přizpůsobení souboru .htaccess může zlepšit funkčnost a zabezpečení vašeho webu, ale je důležité postupovat opatrně, aby nedošlo k narušení funkčnosti webu. Níže naleznete kroky, jak bezpečně upravit soubor .htaccess ve vašem WordPressu.

Příprava na úpravy

 1. Zálohování souboru .htaccess: Než provedete jakékoli změny, je důležité zálohovat stávající soubor .htaccess. Tuto zálohu můžete použít k obnovení původního stavu, pokud dojde k nějaké chybě.

 2. Přístup k souboru .htaccess: Soubor .htaccess se obvykle nachází v kořenovém adresáři vaší instalace WordPressu. K přístupu k němu můžete využít FTP klienta nebo správce souborů ve vašem webhostingovém panelu.

Úpravy souboru .htaccess

 1. Otevření souboru pro úpravy: Po nalezení souboru .htaccess jej otevřete v textovém editoru. Můžete použít jakýkoliv základní textový editor, jako je Notepad nebo TextEdit, ale ujistěte se, že neformátuje text.

 2. Přidání nebo úprava pravidel: V souboru můžete přidávat nebo upravovat pravidla podle vašich potřeb. Například, pro nastavení přesměrování, ochranu adresářů heslem, nebo optimalizaci výkonu webu. Zde je příklad kódu pro přesměrování z www na ne-www verzi vašeho webu:

  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.example\.com$ [NC]
  RewriteRule ^(.*)$ http://example.com/$1 [L,R=301]
  

   

 3. Uložení a testování změn: Po provedení změn soubor uložte a nahrajte zpět na server. Poté pečlivě otestujte funkčnost vašeho webu, abyste se ujistili, že vše funguje, jak má.

 

Co dělat v případě problémů

Pokud po úpravě souboru .htaccess narazíte na problémy, jako jsou chyby serveru nebo narušená funkcionalita webu, okamžitě vraťte změny zpět nahrazením upraveného souboru zálohou.

 

 

Úprava souboru .htaccess může být mocným nástrojem pro zlepšení a zabezpečení vašeho Wordpress webu. Důležité je však postupovat s opatrností a vždy si připravit zálohu před prováděním jakýchkoli změn. Pokud si nejste jisti svými schopnostmi, neváhejte se obrátit na odborníka nebo podporu vašeho webhostingu.