Košík je prázdný

Při vytváření a provozu Webové stránky se setkáte s několika důležitými termíny a procesy, které mohou být pro úplné laiky matoucí. Jednou z klíčových souvislostí je propojení mezi provozem webu, webhostingem, registrací domény a DNS servery. V tomto článku vám poskytnu jednoduchý přehled těchto pojmů a jejich vzájemného vztahu.

  1. Webhosting: Webhosting je služba poskytovaná společností, která umožňuje vaší webové stránce být dostupnou na internetu. Když vytvoříte webovou stránku, soubory, obrázky a další obsah se musí umístit na server, který je připojený k internetu. Webhostingová společnost poskytuje tento server a veškeré potřebné technické prostředky pro provoz vašeho webu.

  2. Registrace domény: Doména je adresa vaší Webové stránky, kterou uživatelé zadávají do prohlížeče pro přístup na váš web. Například https://mydomain.cz/. registrace domény je proces, kterým si zakoupíte právo na používání konkrétní domény po určitou dobu. Existuje mnoho registrátorů domén, kteří vám umožní vybrat a zaregistrovat doménu podle vašeho výběru (pokud je volná). Registraci domény provedete na https://mydomain.cz/

  3. DNS servery: DNS (Domain Name System) servery jsou zodpovědné za překlad doménových jmen na IP adresy. IP adresa je číselná adresa, která jednoznačně identifikuje server na internetu. Když uživatel zadá doménu do prohlížeče, DNS servery přeloží tuto doménu na odpovídající IP adresu a připojí uživatele k serveru, kde je umístěna Webová stránka.

Vztah mezi těmito třemi prvkami je následující: Po zakoupení domény (např. https://mydomain.cz/) a vybrání webhostingové služby musíte provést konfiguraci DNS záznamů, které propojí vaši doménu s IP adresou vašeho webhostingu. Tento proces se nazývá "nasměrování" nebo "změna DNS záznamů". Pokud vše proběhne správně, uživatelé, kteří zadají vaši doménu do prohlížeče, budou připojeni k vašemu webhostingu a zobrazí se jim vaše Webová stránka.

Pokud se v budoucnu rozhodnete změnit webhostingovou službu, můžete provést přenos domény na nového poskytovatele webhostingu. To znamená, že změníte konfiguraci DNS záznamů tak, aby směřovaly na novou IP adresu.

Pamatujte si, že tyto pojmy jsou jen základním přehledem a ve skutečnosti existuje mnoho podrobností a technických aspektů spojených s provozem webu, webhostingem, registrací domény a DNS servery. Pokud máte další otázky nebo potřebujete podrobnější informace, je vždy dobré konzultovat s poskytovatelem webhostingu nebo odborníkem v oblasti webu a IT.