Košík je prázdný

PrestaShop je populární e-commerce CMS, který umožňuje snadné vytváření a správu online obchodů. Přestože PrestaShop nabízí širokou škálu funkcí a možností, není imunní vůči zranitelnostem. Jednou z těchto zranitelností je využití MySQL cache, která může poskytnout útočníkům cestu k průniku malwaru. V tomto článku si představíme, jak tato zranitelnost může být zneužita a jak se chránit před ní.

MySQL cache je mechanismus, který ukládá často používané dotazy a jejich výsledky přímo v paměti MySQL serveru. Tímto způsobem se zrychluje načítání dat a snižuje zátěž na server a databázi. Nicméně, v případě špatné konfigurace nebo zneužití této funkcionality, může dojít k průniku malwaru.

Zranitelnost spočívá v tom, že útočník může využít MySQL cache k uložení škodlivého kódu nebo dotazu, který narušuje bezpečnost a integritu webu. Pokud je například některý z SQL dotazů zasažen SQL injekcí, může se tento dotaz dostat do MySQL cache společně s výsledkem. Poté, když je tento škodlivý dotaz vyvolán, MySQL cache poskytne škodlivý kód nebo výsledek a tím umožní útočníkovi provést svůj útok.

Pro ochranu před zranitelností MySQL cache v PrestaShopu je důležité přijmout následující opatření:

  1. Aktualizujte PrestaShop: Pravidelné aktualizace PrestaShopu jsou klíčové pro odstranění známých zranitelností. Sledujte vydání nových verzí a aktualizujte svůj web co nejdříve.

  2. Zkontrolujte dostupné opravy: PrestaShop občas vydává opravy a záplaty, které řeší konkrétní zranitelnosti. Proveďte kontrolu dostupných oprav a aplikujte je na svůj web.

  3. Důkladně konfigurujte MySQL cache: Správná konfigurace MySQL cache je důležitá pro minimalizaci rizika zneužití. Nastavte příznaky cache správně a určete, které dotazy mají být ukládány v paměti a které ne.

  4. Monitorujte SQL dotazy: Sledujte SQL dotazy na vašem webu a hledejte potenciálně škodlivé nebo neobvyklé dotazy. Použijte nástroje pro sledování databázových dotazů a hledejte podezřelé vzory.

  5. Použijte bezpečnostní pluginy: Instalujte bezpečnostní pluginy nebo rozšíření, které pomohou chránit váš PrestaShop web před malwarovými útoky. Tyto pluginy mohou detekovat a blokovat škodlivé dotazy nebo SQL injekce.

  6. Pravidelně zálohujte data: Pravidelné zálohování dat je důležité pro obnovu webu v případě úspěšného útoku nebo znečištění dat malwary. Ujistěte se, že vaše zálohy jsou aktualní a dostupné pro obnovu.

Je důležité mít na paměti, že žádná jednotná opatření nemohou poskytnout 100% ochranu proti malwaru. Nicméně, správná konfigurace a řádná údržba PrestaShopu mohou snížit riziko zneužití MySQL cache a průniku malwaru. Mějte se na pozoru a implementujte bezpečnostní postupy, abyste zajistili bezpečnost a integrity vašeho PrestaShop webu.

Za tímto účelem vyhledejte soubor config/smarty.config.inc.php v instalaci PrestaShopu a odstraňte řádky 43-46 (PrestaShop 1.7) nebo 40-43 (PrestaShop 1.6):

if (Configuration::get('PS_SMARTY_CACHING_TYPE') == 'mysql') {
    include _PS_CLASS_DIR_.'Smarty/SmartyCacheResourceMysql.php';
    $smarty->caching_type = 'mysql';
}