Košík je prázdný

Rychlost načítání webových stránek hraje klíčovou roli v uživatelské zkušenosti. Lidé chtějí, aby se stránky zobrazovaly co nejrychleji a snadno. K dosažení tohoto cíle existuje několik technik a strategií, které vývojáři mohou využít. Mezi ně patří preconnect a dns-prefetch, dvě důležité metody, které pomáhají zrychlit načítání stránek tím, že minimalizují latenci a čekání.

Co je preconnect?

Preconnect je technika, která umožňuje prohlížeči navázat spojení s externími servery, které budou potřeba pro načítání obsahu stránky, dříve než se o něm uživatel dozví. Tím se minimalizuje latence, která by mohla vzniknout při zahájení nového spojení později během načítání stránky.

Jak funguje preconnect?

Pro použití preconnect můžeme vložit link rel="preconnect" do hlavičky stránky s URL adresou externího serveru, který chceme před-načíst. Prohlížeč pak na pozadí naváže spojení s tímto serverem, aby byl připraven načíst obsah stránky, jakmile bude třeba.

Příklad kódu pro preconnect:

<head>
  <!-- Ostatní záhlaví -->
  <link rel="preconnect" href="https://externi-server.com">
</head>

 

Co je dns-prefetch?

Dns-prefetch je technika, která slouží k přednačtení DNS záznamů pro externí zdroje, které bude stránka potřebovat. To umožní prohlížeči rychle získat IP adresu serveru, čímž se snižuje doba, kterou stráví hledáním serveru na internetu.

Jak funguje dns-prefetch?

Pro dns-prefetch můžeme také vložit link rel="dns-prefetch" do hlavičky stránky s DNS názvem externího serveru, který chceme před-načíst.

Příklad kódu pro dns-prefetch:

<head>
  <!-- Ostatní záhlaví -->
  <link rel="dns-prefetch" href="//externi-server.com">
</head>

 

Hlavní výhody preconnect a dns-prefetch

  1. Zrychlení načítání: Obě techniky minimalizují čas potřebný k navázání spojení a získání DNS informací, což vede k výraznému zrychlení načítání stránek.

  2. Snížení latence: Před-načtením externích zdrojů se snižuje doba, kterou prohlížeč tráví čekáním na potřebné informace.

  3. Zlepšení uživatelské zkušenosti: Rychlejší načítání stránek přispívá ke zlepšení celkové uživatelské zkušenosti a může zvýšit zůstávání uživatelů na stránce.

 

Preconnect a dns-prefetch jsou dva účinné nástroje, které mohou výrazně zlepšit načítání webových stránek. Použitím těchto technik minimalizujeme latenci a dobu čekání, což vede k rychlejšímu a plynulejšímu uživatelskému zážitku. Jejich implementace by měla být součástí každého moderního webového vývoje, protože přinášejí jednoduchý způsob, jak zrychlit načítání stránek a zvýšit spokojenost uživatelů.