Košík je prázdný

Proč nelze přeposlat email na jiný email

V posledních pár letech čím dál častější dotaz na helpdesku. Proč mi nedošel email na Seznam? Proč mi nedošel email na Volný? Proč mi nedošel email na Gmail? Boj se spamem a nevyžádaným obchodním sdělením je nemilosrdný a každým dnem se vymýšlí nové mechanismy a ochranné technologie jak co nejlépe filtrovat příchozí poštu.

Tento krátký článek je psán pro běžné uživatele a tak problematiku vysvětlíme co nejjednodušeji lze. S rozmachem spamu a nevyžádaných emailu přišla technologie SPF, DKIM a DMARC. Tyto ochranné prvky elektronické pošty Vám nastaví poskytovatel emailu automaticky, nebo Vám je na přání nastaví. Naši klienti je mají nastaveny automaticky. Odeslaný email následně získává kladné body na straně příjemce emailu a email není odmítnut ani nepadá do spamu. Email je důvěryhodný. Pokud odesílatel není na blacklistu a email je napsán tak, jak má být. Je vše naprosto v pořádku.

Velké množství uživatelů však nedokáže opustit svůj první email, založený vždy na nějakém freehostingovém řešení, jako je Seznam, Gmail, Volny, Tiscali, Live. Odstrašujícím příkladem je email Bohuslava Sobotky na @seznam.cz s tajným obsahem, kteří získali "hackeři" a publikovali. Klient má firemní email na své doméně, ale odmítá si poštu vybírat a vše chce mít ve webmailu na svém prvním freehostingovém emailu, jak je zvyklí. Jako nejjednodušší řešení se zdá nastavení automatického přeposílání v administraci MyDreams. Ještě před 10 lety bylo přeposílání běžné a fungovalo jak má. V dnešní době přeposílání emailů funguje obvykle jen v rámci jednoho serveru.

PŘEPOSLÁNÍ FUNGUJE

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. odeslaný na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. přeposlany na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

PŘEPOSLÁNÍ NEFUNGUJE

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. odeslaný na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. přeposlany na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

A proč tomu tak je? Ukázka na příkladu.

Odesílatel emailu např. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. odešle zprávu na schránku, kterou uvedl jako příjemce Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Jakmile email dorazí na server příjemce, server zkontroluje pomocí DKIM, SPF a DMARC zda email od odesílatele je opravdu email od odesílatele a je pro uvedeného příjemce a pokud ano email doručí příjemci.

Pokud příjemce nastaví následné přeposílání:

Odesílatel emailu např. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. odešle zprávu na schránku, kterou uvedl jako příjemce Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Jakmile email dorazí na server příjemce, server zkontroluje pomocí DKIM, SPF a DMARC zda email od odesílatele je opravdu email od odesílatele a je pro uvedeného příjemce a pokud ano email doručí příjemci. Následně server příjemce přepošle email od Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. na dalšího příjemce Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Server dalšího příjemce zkontroluje pomocí DKIM, SPF a DMARC zda email od odesílatele Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. je opravdu email od odesílatele a byl poslán na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

A zde je příčina celého problému. Odesílatel poslal email pro konkrétního příjemce. Server dalšího přeposlaného příjemce pozná, že email není pro něho a zachová se dle svého interního nastavení. V logice ochranných mechanismu mail serveru se jedná o podvržený email.

 

A co se stane s přeposlaným emailem?

Každý server umožňuje nastavit procedury a hodnoty spam score pokud něco není splněno. A co se konkrétně může stát s přeposlaným emailem?

  1. Nic se nemusí stát
  2. Email bude označen jako SPAM nebo PHISHING
  3. Email spadne do SPAM složky
  4. Email spadne do koše
  5. Email bude odmítnu ještě před vlastním doručením

Ze statistiky logů z roku 2018, bylo takto odmítnuto přibližně 60% všech přeposlaných emailů. Přeposílání emailů již nikomu NEDOPORUČUJEME.