Košík je prázdný

Červenec, začátek příprav na Vánoce

Kdo by si řekl, že červenec je nejkrajnější datum řešit nový server pro vánoční sezónu. Praxe nás naučila, že eshopy mají o vánocích vždy problémy. Nejvíce problematické jsou eshopy na Prestashopu, které při vyšší návštěvnosti potřebují speciální akcelerátory a upravené parametry pro přístup do databáze.

Obecně eshopy o vánocích řeší následující problémy:

 1. Přetíženost web serveru z důvodu návštěvnosti
 2. a ruku v ruce k tomu přetížení databázového serveru.
 3. Častým problémem je pomalejší systém eshopů, kde nepomůže ani optimalizace web a databázového serveru. Typicky prestashop bez akcelerátorů
 4. Vysoká návštěvnost generuje také vysoký traffic a síť nemusí zvladat takový provoz.
 5. A když jste rádi, že Vám vše funguje může přijít nečekaný útok od botu, nebo čím dál častěji od konkurenčního eshopu.

Všechny body mají společnou příčinu i problém. K zamýšlenému obratu potřebuje nadimenzovaný server, aby se dokázal vypořádat s každým problémem, který může přijít. Laikům v IT problematiku vysvětlujeme na jednoduchém přirovnání:

 • Webhosting = Prodej z garáže
 • VPS = Prodej v nákupním centru
 • Dedikovaný server = Prodej ve vlastní budově
 • cloud = Mezinárodní síť prodejen

Pokud nejste Alza, vystačíte si s vlastním dedikovaným serverem. Kdyby následně odladěný dedikovaný server na vlastní lince nestačil, lze ho rozšířit o CDN síť jako je Cloudflare. Někdy ani to bohužel nepomůže a klient stojí před rozhodnutím, zda koupit výkonnější stroj, přejít do cloudu nebo rozšířit svůj stávající server do clusteru. Pokud klient přesune svůj eshop do cloudu, může se bohužel také stát, že eshop přestane fungovat díky nekompatibilní architektuře.

Takže jak na to:

 1. Vybrat správnou technologii a rychlost sítě. Na některé komponenty řešení můžete čekat i dva měsíce.
 2. Optimalizovat nastavení web a databázového serveru. Nastavit, nechat být, analyzovat, opravit nastavení a opakovat dokud to nebude perfektní.
 3. Aplikovat podpůrné akcelerátory, cache a CDN. Nastavit, analyzovat, upravit nastavení a opakovat dokud to nebude perfektní
 4. Upravit architekturu eshopu, odstranit nepotřebné věci, zlepšit indexaci databáze
 5. Připravit automatické mechanismy včasné ochrany proti jakýmkoliv útokům
 6. A všechny předchozí body skloubit tak, aby to spolu fungovalo.

Tento článek měl pouze ukázat jak moc práce je připravit server na vánoce, když to děláte opravdu svědomitě a že za měsíc server opravdu nedoladíte. K ladění potřebujete data a data získate vždy až po pár dnech. Upravíte nastavení a zase čekáte na data. A tak pořád dokola dokud to nebude perfektní.