Košík je prázdný

Slovníček pojmů v síti

Velmi často se setkáváme s klienty, kteří si pletou některé pojmy, které se zdají stejné, a přitom jsou tak rozdílné. Připravili jsme jednoduchý slovníček pojmů, který můžete potřebovat při objednávce VPS serverů nebo dedikovaných serverů.

NIX (Neutral Internet eXchange) je sdružení právnických osob, tedy firem poskytujících připojení k internetu na území ČR. Každá z těchto firem v jejich společném zájmu přispívají na provoz tzv. peerového centra, což je síťový uzel, který v Praze vzájemně propojuje jejich sítě.

SIX (Slovak Internet eXchange) slovenské peeringové centrum, které funguje podobně jako NIX. K dnešnímu dni 17. února 2020 propojuje 59 slovenských sítí.

Traffic (přenos dat) vyjadřuje objem přenesených dat za jednotku času obvykle Gb/měsíc nebo Tb/měsíc.

Tranzit (přenos dat do zahraničí) vyjadřuje totéž co traffic, akorát v souvislosti pouze s přenosem dat do zahraničí.

Badnwidth (šířka pásma) vyjadřuje rychlost datového toku. Kolik dat je maximálně linkou schopno do internetu projít za krátký čas, standardně v jednotkách Mbit/s či Gbit/s.

Latence (prodleva v komunikaci) vyjadřuje, za jak dlouho se vrátí odezva od cílového hostitele. Standardně se měří programem „ping“, který pošle na hostitelský server ICMP packet s dotazem, jestli je cílový hostitel dostupný. Cílový hostitel odpoví tazateli, že dostupný je a změří se čas, který uběhl od odeslání dotazu do přijetí odpovědi. Základní jednotkou jsou milisekundy (ms).

CDN (content deliver network) je síť tvořená počítači, rozmístěných po celém světě. Každý z těchto počítačů si uchovává v mezipaměti data, videa, Webové stránky.... Když se návštěvník nachází daleko od serveru a chce na něj přistoupit, tak v rámci optimalizace se mu web načte z nejbližšího serveru, což zajistí rychlejší odezvu a zároveň rychlejší práci s webem díky poskytování cache z CDN. V praxi se CDN využívají především kvůli ochraně hostitelského serveru před útoky, snížení datových přenosů a nároků na výpočetní výkon hostitelského serveru.

Zatímco IT uznává jako „kulatá“ čísla mocniny dvou, tak ostatní smrtelníci upřednostňují kulatá čísla zakončená nulou. Z toho důvodu se v IT pracuje s bity, zatímco běžným smrtelníkům pro snadnější přepočet vyhovuje pracovat spíše s bajty.

b (bit) je základní jednotka pro množství dat v základní podobě, je uchována v HW (v podobě jedniček a nul), kdy každý bit je buď jednička nebo nula.

B (byte) značí osmiciferné binární číslo (např. 00010110). Každý byte je tedy tvořen 8 bity.

Mb (megabit) má tedy 1 000 000 bitů, což je rovno 125 000 bytů.

MB (megabajt) má tedy 8 000 000 bitů, což je rovno 1 000 000 bytům.

Mb/s (megabit za sekundu) a MB/s (megabyte za sekundu) značí datový tok. Kolik megabitů dat se přenese za sekundu. Používá se např. ve správě sítí.

Tyto jednotky se používá např. v nabídkách poskytovatelů internetu. Zde je cílem poskytovatelů, aby si zájemce o připojení myslel, že když se nechá připojit s rychlostí 100 Mb/s, tak bude film o velikosti 1 GB stažený za 10 vteřin. Jenže to by musel být zájemce připojen rychlostí 100 MB/s, a to je velký rozdíl.