Košík je prázdný

NIC.CZ spouští aukce čerstvě expirovaných domén .CZ

Správa českých internetových domén, sdružení CZ.NIC, otevírá novou kapitolu v oblasti Registrace domén .CZ. S cílem učinit trh s doménami transparentnějším a dostupnějším, spouští systém aukcí pro čerstvě expirované domény. Tento krok reaguje na předchozí situace, kdy o atraktivní smazané domény probíhaly souboje omezené technickými a administrativními bariérami, často mezi malým počtem zájemců.

Aukce domén umožňuje jakýmkoliv zájemcům z České republiky nebo zemí EU s ověřenou identitou bojovat o přednostní právo registrace vybraných .CZ domén. Díky transparentnímu procesu a rovným podmínkám pro všechny účastníky se očekává zvýšení spravedlnosti a přístupnosti kvalitních domén.

Jak se zapojit

Účast v aukci je možná pro jednotlivce i firmy z EU, kteří disponují ověřeným účtem MojeID nebo pro Evropany s elektronickou identitou dle nařízení eIDAS. Aukce se konají online, bez nutnosti předchozího vkladu finančních prostředků, což zjednodušuje přístup a zapojení širší veřejnosti.

Průběh aukce

Domény k aukci jsou zveřejňovány předem, s dostatečným předstihem a celý proces aukce je navržen tak, aby byl co nejpřístupnější a transparentní. Vyvolávací cena za právo na registraci začíná na symbolické částce 100 Kč, s možností systému automaticky navýšit příhoz na základě maxima stanoveného dražitelem.

Vítěz a jeho povinnosti

Vítěz aukce má následně omezený čas na zaplacení vydraženého práva a registraci domény. V případě nesplnění těchto podmínek může být aukce opakována, nebo doména uvolněna k běžné registraci.

Na co si dát pozor

Závěrečné fáze aukce mohou být dynamické, a proto je doporučeno aukci sledovat až do samotného konce. Nepozornost může vést ke ztrátě příležitosti nebo k finančním sankcím.

Tímto novým systémem aukcí se CZ.NIC snaží otevřít trh s doménami širšímu spektru zájemců a zároveň zavést spravedlivější pravidla pro získání atraktivních .CZ domén.