Košík je prázdný

Vlastní server pro eshop

Eshopů je jak hub po dešti, ale málokdo ví, jak eshop rozvíjet natolik, aby ho uživil. Nyní se budeme bavit o klientech, kteří mají svůj úspěšný eshop a neustále ho rozšiřují.

Pohádka o vlastním eshopu začína na běžném hostingu za 25 Kč. Po půl roce až roku obvykle klient zažádá o vyšší php memory limit a my mu ho zvětšíme. Pokud se daří, nastane okamžik, kdy klientovi nestačí hosting a je nutné se přesunout na KVM VPS. Doposud ani jediný eshopař nebyl natolik zkušený, aby si VPS dokázal spravovat sám. Z 25 Kč/měsíčně tedy přestupuje na službu za 630 Kč/měsíčně, ve které má VPS server + správu, zálohování, monitoring a bezvýpadkovou migraci eshopu z hostingu na VPS. Klient se tedy o nic nemusí starat a jen prodávat zboží.

VPS server je super služba. Parametry VPS serveru se mohou nafukovat skoro do nekonečna. Jsou Vánoce, přidá se RAM a CPU. Máte hodně fotek, zvětší se disk. Za pár korun neuvěřitelné množství výkonu.

Takže, Proč mít eshop na vlastním serveru?

VPS server je služba, která běží na fyzickém serveru spolu s dalšími VPS servery. Na vlastním serveru poběží jenom váš eshop a tím docílíte mnohem vyšší stability a dostupnosti. O výkonu nemluvě. Můžeme to přirovnat jako když se z paneláku odstěhujete do vlastního domu.

Kolik to celé stojí?

Úplně nejdříve je třeba si uvědomit: Opravdu potřebuji vlastní server? A v drtivě většině případů je odpověď NE. VPS server plně dostačuje.

Jak je to u MyDreams VPS?

Pokud opravdu klient potřebuje mít vlastní server nasledují tyto kroky:

  1. Zakoupíme server dle povahy businessu klienta - Někdo potřebuje výkon, někdo prostor.
  2. Nainstalujeme systém, připravíme prostředí, zavedeme monitoring, zálohování...
  3. 5-14 dní podrobíme server testování a stres stavu. Hlavně u nových serverů tím docílíme zmapování jeho výkonu a případně se objeví komponenty serveru, které nefungují. U serverů Dell jsme doposud nenarazili na žádnou nefunkční komponentu. U serverů jiných značek občas nalezneme nekompatibilitu v RAM modulech nebo nefunkčnost jednoho ze zdrojů. Server je nový, reklamace, opakování testování.
  4. Server zvirtualizujeme a bezvýpadkově přesuneme VPS ze starého serveru na vlastní server.
  5. VPS server na vlastním serveru zvětšíme a odladíme

Kolik to doopravdy stojí?

  • Obvykle 20-60 000 Kč vlastní server. Nejsou výjimkou ani servery s cenou přes 300 000 Kč. Klientovi se pořízení vlastního serveru obvykle splatí za 12-18 měsíců. Preferujeme dražší značku Dell, kde v ceně je i plný servis a výměna všech komponent do 24 hodin.
  • Housing serveru - Cena se odvíjí od množství spotřebované elektřiny a velikosti serveru. 1100 - 2500 Kč
  • Plná správa vlastního serveru 1960 Kč/měsíc
  • Základní správa VPS serveru 500-700 Kč/měsíc

Možná si říkáte, že cena za vlastní server může být poměrně vysoká, ale je třeba si uvědomit, že pro eshopy co mají obrat milion korun měsíčně je tato cena zanedbatelná.