Košík je prázdný

Jak zrychlit načítání prestashopu

Letošní vánoční sezóna byla pro eshopy opravdu krušná. Předpokládalo se, že klienti budou méně nakupovat za mnohem menší částky. Zatímco minulý rok odpovídají objednávky dárkům za 2500 Kč, tento rok odpovídají dárky hodnotě pouze 500 Kč. Tak není se čemu divit, když je ekonomika tak extrémně nejistá.

Spravujeme po technické i marketingové stránce mnoho eshopů klientů a tito klienti nám dali souhlas se podělit o informace. Aby provozovatelé eshopů měli alespoň na pokrytí nákladů vzali marketingovou propagaci opravdu pořádně. Čtvrt milionu korun na facebook propagaci měsíčně. Odesílání až 10 milionů emailu na databáze vlastní i zprostředkované. Propagace všemi kanály, na všech frontách. Výsledkem bylo extrémní zvýšení návštěvnosti klientů na běžném hostingovém serveru i na VPS.

Průměrný eshop má max. návštěvnost cca 2000 přístupů za den a s tím si prestashop hravě poradí i na sdíleném webhostingu. Co když se, ale zvýší návštěvnost na 15 000 přístupů za hodinu? Sdílený Webhosting nemá šanci a na VPS serveru se weby načítají pak pomalu.

Řešením je okamžitý přesun na výkonnější prostředí a úplná optimalizace načítání prestashopu. Tyto Vánoce jsme klienty přesouvali na VPS server se správou o konfiguraci 6xCPU, 12 GB RAM, 40 GB HDD. Druhá část se skládala z optimalizace kódu prestashopu, předělání videí a obrázků, nastavení několika-úrovňové cachky, úpravy modulů a externích zdrojů. Obvykle se zasekaný prestashop s dobou načítání 12-20 sekund podařilo zrychlit na 1-3 sekundy a to jde. Když se návštěvníkům rychle otvírají stránky, úměrně se zvyšuje konverzní poměr.

Obvykle klient zakoupil doporučenou konfiguraci VPS serveru se správou (1850 Kč/měsíc) a my jsme provedli optimalizaci načítání prestashopu (8-36 000 Kč/jednorázově). Celý proces se obvykle podařilo zvládnou už začátkem listopadu během pár dnů a Vánoce jsou zachráněny.