Košík je prázdný

Kolik by měly firmy investovat do svého IT

Svět není spolehlivý a to samé se dá říci i o veškeré elektronice. V rámci standardního monitoringu sledujeme všechny naše servery, všechny jejich funkce. Několik stovek služeb a několik tisíc hardwarových logů na každém serveru, každou minutu. V případě že, se schyluje k vážnému problému na serveru, víme to ihned a můžeme ihned jednat, nebo v méně urgentních situacích naplánovat údržbu, výměnu hardwaru, nebo migraci celého serveru.

Pokud dojde k urgentní situaci, obvykle na dedikovaném serveru klienta, který nechtěl být v cloudu, musíme jednat okamžitě, abychom zapříčinili ztrátu dat a výpadek služby omezili na nezbytné minimum. Pokud to lze, problém vyřešíme, hardware vyměníme a pokud je problém rozsáhlí, server přemigrujeme na jiný server, obvykle bez výpadku a ztráty dat. Hardwarový problém pak následně vyřeší technici DELLu v rámci placené záruky 24/7. Za celou existenci naší firmy jsme ještě nebyli nuceni obnovit celý server ze včerejších záloh. Problém jsme vždy vyřešili operativně.

A nyní k jádru věci.

Ve velmi málo případech se stane, že server opravdu musíme vypnout, abychom mohli provést opravu. Nikdy oprava netrvala ještě více jak 4 hodiny. V ten okamžik informujeme klienta, nebo nám klient, klienti zavolaji a ptají se kde je problém. Obvykle mají klienti pochopení a vše je v pořádku vyřešeno jak jen to je možné.

Samozřejmě se najdou i klienti, které pochopení nemají a dožadují se 100% dostupnosti za službu která stojí 25 Kč/měsíc nebo mají nejlevnější variantu VPS serveru. Přestože ke všem klientům přistupujeme stejně a dostávají od nás max. péči, tak pořádný business potřebuje pořádný server.

Mnoho firem si to neuvědomuje, ale investice do IT by měla být minimálně 10% ze zisku firmy. Pokud nám klient např. tvrdí a nepřehání, že za dobu výpadku přišel na ušlém zisku o 100 000 Kč každou hodinu. Znamená to, že do firemní infrastruktury, serverů, lidí v IT oddělení by měl investovat přibližně 7 milionů měsíčně. Velký business potřebuje pořádné řešení. Odečteme-li náklady na interní infrastrukturu, můžeme klientovi v tomto konkrétním případě vytvořit cluster nebo Cloud, který bude mít vždy 100% dostupnost, vyhradit dva administrátory a vše může být vždy v pořádku.

V portfóliu naší firmy máme klienty, kteří dělají opravdu hodně velký mezinárodní business a pokud si dali poradit, vytvořili jsme jim firemní IT řešení se 100% dostupností každý rok, vše pečlivě monitorované, zabezpečené a zálohované.

IT je jako marketing, bez odpovídajícího rozpočtu se to nedá dělat pořádně.