Košík je prázdný

Několika terabajtový web. Jak na to?

Zní to přímo hrozně, ale existují weby, které mají i několik terabajtů. Obvykle se jedná o video-portály nebo rozsáhlé eshopy. Jak, ale hostovat několika-terabajtový web?

  1. Hned na začátku si musímě uvědomit, že každý web se musí zálohovat. Občas si lidé pletou dostupnost a zálohy. Dostupnost je zajištění stáleho chodu webu, ať pomocí Cloudu, CDN, clusteru nebo další jinou technologií. Zálohy jsou data serverů umístěna na vyhrazeném prostoru, ke kterým se dá kdykoliv vrátit zpět. Pokud chcete mít přístup k zálohám alespoň měsíc na zpět a využijete efektivní způsob zálohování (plné, diferenciální, inkrementální zálohy), potřebujete min. dvojnásobný vyhrazený prostor na jiném serveru. Potřebujete zdrojový server, případně systém distribuce obsahu a zálohovací server.
  2. Kde jsou vaší klienti? Čím dále jsou vaši klienti od zdrojového serveru, tím delší dobu budou klienti čekat na odezvu serveru. Není to o moc více, ale pár vteřin to bude. Pokud zdrojový server je v ČR a vaši klienti jsou i dost často v USA, vyplatí se v USA zřídit zrdcadlo serveru, nebo využít systém distribuce obsahu, např. CDN (Content Delivery Network).
  3. Kolik dat a kam tečou? Pokud nebudeme uvažovat o Filehostingu a Video portálech, tak 1 Gbps linka stačí úplně každému. Obvykle obdržíte 1 Gbps linku do NIXu(CZ) a 100 Mbps linku do tranzitu(zahraničí). Navíc jste limitováni množstvím přenesených dat(Traffic). Data do NIXu skoro nic nestojí, ale data do tranzitu jsou už problém. Na začátku můžete pořádat o navýšení linky a navýšení limitu přenesených dat. Levná rychlá varianta. Druhou možností je napojit server do CDN sítě a ušetřit až 80% trafficu.
  4. Jaká data jsou na serveru? Potřebují mít návštěvníci webu opravdu data ihned načtený? Statický web nepotřebuje mít stránky načtené ihned. Tu vteřinu navíc návštěvník klidně může počkat. Tvrdé, ale je to tak. U video portálů je to však jiné a dřív či později budete muset web připojit do CDN, aby se Vám videa "nesekala" a ušetřili traffic.
  5. Strategie vývoje a rozvoje. Noční můra všech vlastníků webů. Vždy se vyplatí jít ihned do toho nejlepšího co existuje v plné výbavě. Koupit ty nejlepší servery v plné výbavě. Rozložit zátěž do cloudu, napojit na CDN.... ALE!!!
  6. Legislativa. Už jste slyšeli o GDPR? A nařízení, že všechny osobní údaje musí být uloženy uvnitř Evropské únie?
  7. V poslední řadě jde hlavně o Prachy! Roky praxe můžeme prohlásit, že se vždy, úplně vždy vyplatí jít do toho nejlepšího v plné výbavě a záruk. Elektronika stárne, náhradní díly a rozšiřujicí díly budou stále dražší. Služby zdražují. ALE. Jít do toho nejlepšího stojí peníze, a hodně. Hned na začátku si musíte zvolit plán. Jít do toho nejlepšího hned a za dva roky zaplatit např. milion korun. Nebo začít skromně, měsíčně platit menší částky, které se za dva roky nasčítají do 2 milionů? Jít do toho drsně a rychle a hodně vydělat a také riskovat bankrot, nebo pozvolna a limitovat škody v případě nezdaru.

Nejlepší na všem je, že všechno výše vlastníka webu vůbec nemusí zajímat. Vlastník webu potřebuje web, který bude vydělávat a bude dostupný všude. Na správci serveru je, aby navrhl vhodný způsob technologické expanze. Napište nám a vymyslíme Vám vhodně řešení na míru.